Czy można być masażystą bez uprawnień? - foto

Technika masażu znana jest od wielu wieków. Cieszyła się ona już dużą popularnością choćby w Starożytnym Egipcie i były jej przypisywane właściwości lecznicze. Oczywiście, nie każdy w przeszłości mógł trudnić się tym zajęciem. Najczęściej rola ta przypadała szamanom, znachorom, ale przede wszystkim lekarzom. Podobnie jest również w obecnych czasach. Od razu narzuca się więc pytanie: Czy można być masażystą bez uprawnień? Chciałoby się powiedzieć, że i tak, i nie. Wiąże się to bowiem ze spełnieniem pewnych warunków, które pozwolą na wykonywanie tego zawodu.

Trzy możliwości, by móc wykonywać masaż leczniczy

W związku z tym, że uprawianie tego zawodu ma wpływ na zdrowie i życie ludzkie, należy w pierwszej kolejności nabyć stosowne kwalifikacje. To, kto ma prawo do stosowania swoich umiejętności, w praktyce określa w swoim rozporządzeniu Ministerstwo Zdrowia. Według MZ stosowne uprawnienia posiadają jedynie:

  • fizjoterapeuci, którzy ukończyli studia jednolite 5-letnie;
  • osoby, które ukończyły szkołę policealną 2-letnią na kierunku masażysty lub technika fizjoterapii.

W pierwszym z wymienionych przypadków istnieją jednak pewne zastrzeżenia. Nie każdy fizjoterapeuta musi stosować, uprawiając swój zawód, techniki masażu leczniczego, dlatego też umawiając się na konkretną wizytę zawsze warto sprawdzić ofertę świadczonych usług.

Masaż leczniczy to nie wszystko, istnieją także inne rodzaje, którymi możesz się zajmować.

Istnieje wiele kursów, nawet 3-miesięcznych, które uczą różnych technik masażu, np. zwykły relaksujący czy też z użyciem olejków eterycznych. Odnośnie innych rodzajów aniżeli leczniczy, rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia tego nie reguluje. Nie ma więc praktycznie żadnych przeciwwskazań, by po ukończeniu stosownych kursów, uprawiać ten zawód i zarabiać pieniądze. W przypadku "braku powołania" lub chęci trudnienia się tym jedynie w celach hobbystycznych, nic nie stoi na przeszkodzie, by również się tym zajmować. Wszystko leży w zasadzie w gestii osoby, która posiada stosowne uprawnienia i chciałaby się na co dzień tym zajmować.


Foto:
Spa zdjęcie utworzone przez valuavitaly - pl.freepik.com