Czym się zajmuje terapeuta zajęciowy?

Poradzenie sobie z własnymi problemami niezależnie od wieku może być bardzo trudnym zadaniem. Wpływa to na codzienne funkcjonowanie człowieka, przeszkadza w wykonywaniu prostych czynności, a także objawia się w zachowaniu. Pokonanie własnych ograniczeń i słabości to nie lada sztuka. Na szczęście wiele osób może liczyć na pomoc terapeuty zajęciowego, który stara się poradzić z występującą blokadą i wesprzeć w procesie powrotu do normalnego stanu.

Grunt to indywidualne podejście

Każdy z nas zmaga się z innymi problemami. Wynikają one ze znalezienia się w niespodziewanej, trudnej sytuacji życiowej lub są związane z pewnymi cechami charakteru, które posiadamy. Niekiedy jest to także spowodowane chorobą zdrowotną, która wpływa w znacznym stopniu na funkcjonowanie. Niezależnie jednak od typu kłopotów terapeuta zajęciowy powinien znaleźć indywidualne podejście do każdej osoby, by otworzyć ją na nowe bodźce i sprawić, że nawiąże ona więź z drugim człowiekiem. Wymaga to zdecydowanie dużych pokładów cierpliwości, a także wykazywania empatii oraz serdeczności w myśl zasady: "uśmiech i pozytywne nastawienie zaraża ludzi".

Jeden człowiek, wiele ról

Nie da się ukryć, że terapeuta zajęciowy jest swoistym "człowiekiem orkiestrą". Pomaga on rozwijać osobom nabyte już umiejętności, a także zdobywać nowe. Jest także nauczycielem, który obrazuje, jak używać danego sprzętu i jak sprawiać, by dostosować go do realizacji własnych potrzeb. Niemniej najważniejszą rolą terapeuty zajęciowego wydaje się być pomoc w powrocie do normalnego funkcjonowania wśród ludzi. Jego celem jest zapewnienie właściwego wsparcia w planowaniu odpoczynku, koordynowaniu czasu pracy i ilości wykonywanych obowiązków, a także w nawiązywaniu kontaktów towarzyskich. Praca terapeuty zajęciowego odbywa się z ludźmi niezależnie od ich wieku. Możliwe jest więc zarówno zajmowanie się dziećmi w czasie ich nauki lub procesie kształtowania zachowania, jak i pomoc dorosłym, którzy pragną odbudować swoje życie, np. po udarze mózgu.


Foto:
Zdrowie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com