Jakie są kryteria efektywnej nauki?

Chyba uczniowi lub studentowi zdarzyła się kiedyś sytuacja, w której spędził nad podręcznikiem wiele godzin, a ostatecznie i tak zdał sobie sprawę, że niewiele pamięta z tego, co powtarzał. Dzieje się tak, ponieważ długość nauki tak naprawdę nie ma wpływu na jej efektywność. Aby mieć pewność, że poświęcony na powtórkę materiału czas nie pójdzie na marne, warto zwrócić uwagę na kilka innych czynników.

  1. Przede wszystkim koncentracja

Trudno jest się w pełni skupić na nauce, kiedy obok kusi nas włączony komputer, a na telefonie co rusz wyskakują powiadomienia o wiadomościach. Aby nic nie rozpraszało naszej uwagi, najlepiej będzie usunąć z pola widzenia wszystko, co może odrywać nas od książki lub notatek. Takim "przeszkadzaczem" może czasem być nawet bałagan na biurku, dlatego warunki do nauki warto przygotować sobie jeszcze zanim do niej usiądziemy.

  1. Cisza i spokój

To prawda, że wielu osobom muzyka ułatwia powtórki materiału, z pewnością nie są to jednak ulubione przeboje radiowe, przy których zaczynamy śpiewać pod nosem, tupać do rytmu i kołysać się. Lepiej postawić na płynące w tle relaksujące dźwięki, na przykład relaksujące odgłosy natury, dzięki którym oczyszczamy umysł, pozbywamy się negatywnych emocji i stresu. Wyciszeniu sprzyja również dokładne wywietrzenie pokoju, w którym planujemy rozpocząć pracę.

  1. Uczenie przez tworzenie

Techniką, która bardzo pomaga w przyswajaniu nowych wiadomości, jest sporządzanie własnych notatek. Dzięki temu uruchamiamy naszą pamięć wzrokową i dzięki niej jesteśmy w stanie przypomnieć sobie po czasie to, co sami zapisaliśmy. Na podobnej zasadzie funkcjonują mapy myśli – pozwalają skojarzyć daną informację z konkretną wizualizacją.

  1. Nie zapominaj o odpoczynku

Uczenie się do ostatniej minuty przed egzaminem lub sprawdzianem nie zawsze przyniesie pożądany efekt, zwłaszcza, że z powodu stresu taka nauka jest często chaotyczna i dekoncentrująca. Czas na nią poświęcony można spożytkować dużo lepiej: porządnie się wyspać, zjeść pełnowartościowy posiłek lub dodać sobie pewności siebie poprzez zadbany i schludny wygląd.


Foto:
Biznes zdjęcie utworzone przez yanalya - pl.freepik.com