Foto dla wpisu bloga: Kim jest opiekun środowiskowy?

Bez wątpienia seniorzy potrzebują pomocy i wsparcia. W dzisiejszym świecie bardzo często są pozostawieni sami sobie i nie mogą liczyć nawet na najbliższe im osoby. W takich smutnych, lecz również trudnych przypadkach, zazwyczaj "do boju" ruszają opiekuni środowiskowi, którzy nie tylko podtrzymują na duchu seniorów, ale również wcielają się w znacznie większą ilość ról. Są m.in. pielęgniarkami. Oczywiście potrzebują do tego odpowiednich kompetencji. Jednak zdobyte umiejętności to nie wszystko. Kim jest więc dobry opiekun środowiskowy?

Szkolenie to podstawa

Dobre serce i chęć pomocy innym, choć bardzo ważne w tym zawodzie, niestety nie wystarczą. Osoby marzące o tym, by pracować jako opiekun środowiskowy, przede wszystkim powinny zdobyć odpowiednie kwalifikacje. Warto więc zapisać się na system szkoleń z zakresu psychologii, zasad właściwej pielęgnacji, socjologii czy pierwszej pomocy. Zdobyta w ten sposób wiedza z pewnością pomoże w codziennym wykonywaniu powierzonych obowiązków. Niemniej przed podjęciem się pracy w zawodzie nabyte umiejętności powinno przećwiczyć się w praktyce pod okiem doświadczonych opiekunów. W życiu zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, na które trudno jest się przygotować, a wiedza teoretyczna nie zawsze ma przełożenie na reakcje w rzeczywistości.

Praca to nie tylko umiejętności

Zdobyte kwalifikacje to jedno, odpowiednie cechy charakteru to drugie. Praca opiekuna środowiskowego nie jest łatwym zajęciem. Wymaga przede wszystkim wiele cierpliwości oraz samozaparcia. Zdarzają się bowiem różne osoby z różnymi problemami i schorzeniami. Oprócz standardowego dbania o ich potrzeby i bezpieczeństwo, należy wykazywać się empatią. Zawód ten obliguje bowiem do emocjonalnego zaangażowania, gdyż bez tego trudno o nawiązanie odpowiedniej relacji z seniorem. Wiąże się z tym jeszcze jedna bardzo ważna kwestia, a mianowicie motywacja i chęć do wytężonej pracy. Brak zapału i odpowiedniego podejścia szybko spowoduje, że pojawi się wypalenie zawodowe, a nawet najlepsze kwalifikacje nie będą tego w stanie zmienić.