Nauka zdalna - jak to wygląda?

Chodzenie do szkoły lub na uniwersytet nie zawsze jest gwarancją skutecznego przyswajania treści. Coraz częściej zdarza się, że uczelnie w trosce o swoich studentów wprowadzają model nauki zdalnej lub hybrydowej. Na pierwszy rzut oka, wydaje się, że taka forma edukacji nie ma racji bytu, gdyż w domu istnieje zbyt wiele pokus. W praktyce jest jednak nieco inaczej. Jak więc właściwie wygląda nauka zdalna i jak się do niej odpowiednio przygotować?

1. Sprawdzamy sprzęt

To absolutnie podstawowy obowiązek zarówno ucznia czy studenta, jak i wykładowcy. By skutecznie przekazywać wiedzę należy zobaczyć, czy laptop lub komputer się nie zacina i działa normalnie. Powinno się także przetestować łącze internetowe, a także zweryfikować funkcjonowanie kamerki, gdyż kontakt ucznia z prowadzącym zajęcia jest jednym z kluczowych aspektów e-learningu. O głośnikach już nie wspominamy.

2. Wybór aplikacji

Większość uczelni już wcześniej posiadało własne platformy e-learningowe, na których dostępne były wykłady, a także przydatne materiały z zajęć. Szkoły średnie i podstawówki musiały zacząć szukać własnego sposobu przekazywania wiedzy. Na szczęście aplikacje i programy takie jak Skype, Teams czy Zoom pospieszyły z ratunkiem. Ich wybór zależy od wielkości grupy oraz upodobań prowadzącego.

3. Jak wygląda nauka zdalna?

Gdy już sprawdziliśmy sprzęt oraz wraz z prowadzącym wybraliśmy odpowiednią platformę (program, aplikację) do przeprowadzania zajęć on-line, należy również odłożyć na bok wszystkie niepotrzebne urządzenia, które by mogły rozpraszać uwagę. Same lekcje przebiegają zazwyczaj według schematu. Nauczyciel lub wykładowca udostępnia materiały wraz z zadaniami do samodzielnego przygotowania, które następnie omawia łącząc się z uczniami czy studentami przez kamerkę. Zdarza się również, że prowadzący nagrywają krótkie filmiki instruktażowe podczas wykonywania przez nich zadań i przesyłają je swoim "podopiecznym". Nauka zdalna jest najczęściej więc połączeniem samodzielnej pracy w domu wraz z odbywaniem się normalnych zajęć w wirtualnym świecie "na żywo".


Foto:
Tło plik wektorowy utworzone przez upklyak - pl.freepik.com