Życie seksualne osób niepełnosprawnych

Nie da się ukryć, że w Polsce życie seksualne osób niepełnosprawnych mimo trwania trzeciej dekady XXI wieku wciąż jest tematem tabu. Większość z nas tak naprawdę ucieka od tego tematu, choć jest on bardzo ważnym problemem dla ludzi dotkniętych różnego rodzaju dysfunkcjami. Mitem jest, że osoby niepełnosprawne nie mogą odczuwać przyjemności ze zbliżenia i przez to mogą nie mieć szansy stworzenia szczęśliwego związku. Dlatego edukacja oraz wspieranie w tym aspekcie są niezwykle istotne.

Niepełnosprawność nie musi być problemem w stworzeniu udanego życia seksualnego

Dla wielu osób jest to bowiem główna przeszkoda, która uniemożliwia stworzenie prawidłowej relacji pomiędzy dwojgiem ludzi. W chwilach intymnych pojawiają się wątpliwości oraz obawy związane z możliwościami zapewnienia przyjemności oraz satysfakcji wynikającej ze zbliżenia. Brak samorealizacji w tej sferze życia może dodatkowo negatywnie wpływać na nawiązywanie nowych znajomości oraz powodować głęboką frustrację, która może przeradzać się również w agresję. Kilka lat temu przeprowadzono dwuetapowe badania na temat seksualności osób niepełnosprawnych. Wykonano je przed oraz po szkoleniu z tego zakresu, a następnie porównano wyniki. W rezultacie okazało się, że znacznie więcej satysfakcji oraz przyjemności z seksu czerpały osoby z niepełnosprawnościami po odbyciu zajęć edukacyjnych niż przed ich rozpoczęciem. Oznacza to, że rosnąca świadomość ludzi z dysfunkcjami może pomóc im w osiągnięciu chwil uniesienia podczas zbliżenia i zaspokoić ich potrzeby.

Doradca seksualny osób niepełnosprawnych to możliwość udzielenia pomocy innym

Niezwykle ważne jest, by nie pozostawiać ludzi z tego typem problemu samych sobie. Z tego względu sposobność odbycia kursu z doradztwa seksualnego może przyczynić się do udzielenia pomocy w sferze seksualności innym, a także przyczynić się do wzmocnienia u osób z zaburzeniami czy chorobami psychicznymi poczucia własnej wartości. Rolą doradcy jest również wspieranie oraz udzielanie rad związanych ze sferą intymną oraz samą seksualnością.


Foto:
Granica zdjęcie utworzone przez master1305 - pl.freepik.com